Opozita greke akuzon kryemistrin Tsipras

13:58 | 09/10/201813:580

Opozita në Greqi akuzon kryeminstrin Aleksis Tsipras, se ka bërë gabime kombëtare, në lëshimet e bëra për nënshkrimin e marrëveshjes me Maqedoninë. Lideri i Demokracisë së re, Micotakis theksoi se qeveria Tsipras ka bërë atë që asnjë qeveri greke s’do të kishte guxuar të bënte.

Sipas liderit të Demokracisë së Re, në opozitë në Greqi, Misotakis, Greqia ka bërë më shumë lëshime se cduhej në marrëveshjen me Greqinë. Misotakis madje akuzon Tsipras se ka bërë atë që asnjë qeveri tjetër në Greqi s’do të kishte guxuar të bënte.

Kryetari i partisë më të madhe opozitare në Greqi theksoi se Tsipras nuk ka dëgjuar vullnetin e popullit grek. Kjo, sepse nëse do e kishte bërë një gjë të të tillë, atëherë nuk do të kishte asnjë marrëveshje me Maqedoninë. Akuza më e fortë që i bëhet kryeministrit grek ka të bëjë me lëshimet e bëra për gjuhën dhe kombësisë maqedonase të vendit fqinj. Një lëshim që Misotakis e konsideron si një gabim kombëtar.

Demokracia e Re vazhdon të përsërisë se nuk do e ratifikojë marrëveshjn e Prespës në parlament, as tani dhe as më vonë. Misotakis tha se opozita në vend ka shfrytëzuar çdo mundësi për të ndaluar marrëveshjen, duke përmendur dhe nismën për mosbesimin e qeverisë Tsipras në parlamentin grek./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono