Opozita bllokoi për dy orë 12 akse rrugore në vend

10:16 | 03/05/2019

Për dy orë opozita mbajti të bllokuar dje në mbrëmje 12 akse rrugore në mbarë vendin, si pjesë e aksionit të saj të mosbindjes civile. Lulzim Basha nga Elbasani përsëriti se nuk do ketë zgjedhje më 30 Qershor. Shtyrja  e tyre, sipas Bashës i shërben dialogut mes palëve, pa Edi Ramën kryeministër.

Protestuesit në Tiranë bllokuan rrethrrotullimin e sheshit “Shqiponja”. Ata dëmtuan edhe disa skela të vendosur aty për zgjerimin e projektit të Unazës së Madhe.

Tensione pati në qytetin e Fierit. Protestuesit tentuan të çajnë kordonin e policisë që ishte vendosur në urën e Mbrostarit. Por kjo situatë zgjati vetëm pak minuta dhe protesta vijoi e qetë. Në Kukës, protestuesit bllokuan nyjën kryesore të Rrugës së Kombit, Urën e Drinit të Zi.

Përreth dy orë u mbajt e bllokuar ura e Matit  nga protestuesit opozitarë të Dibrës. Forcat e policisë qëndruan në distancë dhe nuk pati përplasje. Edhe protesta e organizuar në Kryebushat të Shkodrës kaloi pa incidente.

Protestuesit nga Lezha, Mirdita e Kurbini u vendosën në superstradën Lezhë-Laç. Në dy orë bllokim të rrugës nuk u shënuan incidente, por protestuesit i vunë flakën disa gomave.

Në Durrës nuk u lejua të kalonte asnjë automjet në autostradën tek mbikalimi i Plepave. Protesta u zhvillua qetësisht dhe pa incidente.

Kurse në Gjirokastër, protesta kaloi me vetëm disa incidente të vogla. Aksi rrugor Tepelenë-Gjirokastër u tentua të hapej nga policia, por u kundërshtua nga kreu  i PD-së në Gjirokastër, Dasho Aliko.

Për dy orë protestuesit bllokuan gjithashtu aksin rrugor në hyrje të autostradës Vlore-Levan. Ndërsa policia devijoi qarkullimin në rrugën e vjetër nacionale Vlorë-Fier.

Edhe në hyrje të qytetit të Korçës u bllokua rruga nacionale pranë fshatit Çiflig. Më tepër se 120 forca policie ishin angazhuar për monitorimin e protestës./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono