Operatorët në Divjakë: Prenotime ka më shumë nga të huajt

19:33 | 02/06/201919:330

Moti nuk po e ndihmon aspak turizmin këto ditë të para Qershori. Në plazhin e Divjakës ka shumë pak pushues ditor ndërsa operatorët turistikë janë në pritje të vizitorëve të huaj. Ata thonë për ABC News se ka prenotime të turisteve nga Europa për sezonin veror.

Është fundjavë Qershori, por kapriçot e motit kanë sjellë pak pushues në plazhin e Divjakës. Për prenotime të gjata është ende herët për vendasit.

“Është i freskët, por mirë është prapë”, tha një pushues.

“Kemi ardhur nga Tirana të bëjmë plazh. E kemi të përvitshëm plazhin e Divjakës. Ka të meta, por ka dhe të mirat e veta”, u shpreh një tjetër.

Rezervimet janë bërë më shumë nga të huajt. Operatorët turistike thonë se vizitorë nga Gjermania, Anglia, Italia dhe Franca do të vijnë në muajt Korrik dhe Gusht.

“Nga Londra kemi shumë klientë që presim këtë vit. Gjithashtu pa lënë dhe Gjermaninë dhe dy shtete të tjera siç janë Çekia dhe Polonia që janë vizitorë të përhershëm në Divjakë”, tha njëri prej tyre.

“Parashikohet një dyndësim i madh në drejtim të frekuentimit. Tani s’po shikojmë muaj, por pretendojmë se Korriku dhe Gushti do jenë mbi normalitetin”, u shpreh një tjetër operator turistik.

Në këto ditë të freskëta qytetarët dhe nxënësit e shkollave orientohen më shumë drejt Parkut Kombëtar të Divjakës. Pylli me pisha dhe shpendët gjithmonë kanë qenë pikat më të vizituara. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono