Operacion ndërkombëtar antidroge, sekuestrohet biznesi me vlerë 1 mln euro

17:05 | 26/06/2019

Një 51 vjeçar me inicialet A.B. banues në Shkodër është arrestuar mëngjesin e sotëm nga policia vendore, e mbështetur nga forca policore të Tiranës e Korçës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Aksioni ishte pjesë e një operacioni ndërkombëtar të koordinuar nga EUROPOL, i shtrirë në Danimarkë, vendi iniciues, Suedi, Gjermani, Belgjikë, Holandë, Slloveni e Shqipëri.

51 vjecari i arrestuar në Shkodër, sipas njoftimit të policisë, ka rol aktiv si kryetar i grupit kriminal. Ai akuzohet për veprat penale “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

Po sipas njoftimit të policisë, një tjetër person është shpallur në kërkim, por gjeneralitetet nuk jepen për arsye hetimi.

Gjatë operacionit në Shqipëri janë sekuestruar rreth 200 mijë euro, 10 milion lekë, 7 automjete, 1 biznes me vlerë investimi mbi 1 milion euro. Grupi kriminal kishte aktivitet në gjashtë shtete në fushën e trafikimit e shpërndarjes së kokainës, heroinës etj.

Si rezultat i operacionit të realizuar njëkohësisht në gjashtë shtete,  u arrestuan mbi 42 persona, u sekuestruan 40 kg kokainë, u kontrolluan dhjetëra ambient, u sekuestruan 600 mijë euro, armë zjarri, granata, disa automjete e objekte të ndryshme. Po sipas njoftimit të policisë është dokumentuar se ky grup kriminal ka trafikuar mbi 1650 kg kokainë e heroinë brenda vendeve të BE. Në Shqipëri është regjistruar procedim penal në vitin 2019./ABC News Albania 24/7

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono