OKB-ja akuzon SHBA-në, Britaninë dhe Francën për krime lufte

22:08 | 03/09/201922:080

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca mund të jenë bashkëfajtorë për krime lufte në konfliktin që ka përfshirë Jemenin. Një panel hetimor i OKB-së ka arritur në përfundimin se armët e ofruara nga Perëndimi për vendet arabe që luftojnë kundër rebelëve kanë çuar në vdekjen e civilëve.

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Franca mund të kenë bashkëpunuar në kryerjen e krimeve të luftës në Jemen, përmes mbështetjes së koalicionit të shteteve arabe me armë dhe informacione.

Akuza është ngritur nga një panel ekspertësh të OKB-së, të cilët nga ana tjetër kanë akuzuar koalicionin e udhëhequr nga Sauditët se kanë përdorur vdekjen nga uria si taktikë lufte kundër civilëve.

Ekspertët u kanë sugjeruar të gjitha vendeve që eksportojnë armë të vendosin embargon për vendet arabe, të përfshira në luftën kundër rebelëve Huthi, të cilët kontrollojnë kryeqytetin e Jemenit.

“Është e qartë që furnizimi me armë i palëve të përfshira në këtë përplasje po mban gjallë konfliktin dhe po zgjat vuajtjet e popullit të Jemenit”, deklaroi Melisa Park, eksperte e OKB-së në një konferencë shtypi.

Për këtë arsye, shtoi ajo, vendet perëndimore duhet të ndalin furnizimin me armë për vendet arabe. Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë aktorët kryesorë në konfliktin në Jemen dhe janë njëkohësisht blerësit më të mëdhenj të armëve nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Franca.

Dy vendet akuzohen nga ekspertët se veç përdorimit të taktikës së vdekjes nga uria kanë marrë jetët e civilëve të pafajshëm edhe përmes sulmeve ajrore. Ndërsa rebelët Huthi akuzohen se kanë bombarduar qytete dhe kanë përdorur fëmijët ushtarë. Ekspertët kanë hartuar gjithashtu një listë sekrete me të dyshuarit për krime lufte, por kanë refuzuar ta bëjnë publike atë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono