OECD: Britanikët, “pijanecë” më të mëdhenj se amerikanët

21:57 | 07/11/201921:570

Organizata e Bashkëpunit Ekonomik dhe e Zhvillimeve, sipas një studimi të fundit bën të ditur se britanikët janë vlerësuar si  “pijanecët” më të medhënj.

Britanikët mbi moshën 15-vjeç konsumojnë 9.7 litra alkol të pastër, kurse amerikanët konsumonit 8.9 litra.

Sipas statistikave thuhet se britanikët konusmojnë 108 shishe verë me përqindje alkoli, por pavarësisht se britanikët vlerësohen si “pinjanecët” më të mëdhenj vendin e parë e mban Lituania, e cila arrin në 12.3 litra të alkolit  të pastër çdo vit.

Organizata në mbrotje të shëndetit ngre shqetësimin e konsumit të pijeve, ndonëse britanikët nuk kryesojnë vendin e parë ky fenomen vazhdon të rrezikojë më mijëra njerëz. Ky studim tashmë bëhet çdo dy vite duke përfshirë 44 shtete. Shtetet që u rënditën si më pak konsumues të pijeve janë Turqia, Israeli, India, Meksika, Kolumbia. Kurse si pijetarë më të mëdhenj janë rënditur vendet si Lituania, Austria, Franca, Çekia e Luksenburgu.  OECD është një organizatë survejimi me anëtarësi të 36 shteteve dhe kryen studime në ekonominë dhe zhvillimet e vendeve./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono