Oda Dibrane, vlerësohet grupi i Prizrenit dhe rapsodi Sherif Dervishi


14:34 | 14/11/2017

Pas 3 netësh të festivalit “Oda Dibrane” mbrëmë janë ndarë dhe çmimet për grupet apo rapsodet më të mire të paraqitur në këtë aktivitet.

I prezantuan publikut doket dhe zakonet e tyre.

Sollën këngën, vallen dhe alegorinë e trevave nga vijnë.

Për tri netë 600 artistë të Odës Dibrane ndriçuan dy Dibrat.

Edicioni i 23 i këtij festivali u afroi artdashësve, netë fantastike.

Në fund juria e kryesuar nga Isal Shehu dekan i fakultetit të arteve dhe Kastriot Tusha vlerësuan instrumentistët dhe grupe më të mira artistike.

Me çmimin “Hazis Ndreu” rapsodin e mirënjohur Sherif Dervishi.

Çmimin e parë për paraqitjen më të mirë , për instrumentat dhe kostumografinë e fitoi Grupi i Prizrenit “Keterina Josipi”./abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono