Numri i ulët i nxënësve, mbyllet shkolla e fshatit në Vlorë

14:12 | 23/09/201914:120

Në shkollën e fshatit Bestrovë, pjesë e Bashkisë së Vlorës, nuk ka nisur viti i ri arsimor. Shkak është bërë mbyllja e saj, nga numri i ulët i nxënësve. Në këto kushte prindërit detyrohen t’i arsimojnë fëmijët në qytetin e Vlorës.

Shkolla “Ilia Kici Dashi” në fshatin Bestrovë të Vlorës nuk i ka hapur dyert për vitin e ri arsimor. Aktualisht aty funksionon vetëm kopshti. Numri i ulët i nxënësve solli edhe mbylljen e saj edhe pse ambientet janë ndër më të mirat në zonë.

Në njësinë administrative qendër, pjese e bashkisë Vlore është edhe shkolla e Kërkovës ku ndjekin procesin mësimor 36 nxënës të ciklit të ulët. Ndërsa fëmijët e 9-vjeçares detyrohen të shkojnë çdo ditë në qytetin e Vlorës. Banorët ankohen se nuk e përballojnë dot transportin.

Ata kërkojnë që fëmijët të arsimohen pranë vendit ku banojnë dhe të ndërhyhet në shkolla. Madje ofrohen të kontribuojnë edhe vetë. Mbyllja e shkollave në zonat rurale ka ardhur për shkak të largimeve jashtë vendit dhe numri i ulët i shtimit të popullsisë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono