“Nuk na tremb vizita e Macron në Serbi”

21:30 | 15/07/201921:300

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se nuk ndihet i trembur nga vizita e presidentit Macron në Beograd, e konsideruar si një presion ndaj Prishtinës për heqjen e taksës ndaj produkteve serbe. Haradinaj ka nënvizuar se taksa do të hiqet vetëm kur të ketë njohje reciproke Kosovë-Serbi.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk e sheh si kërcënim për Kosovën vizitën e presidentit të Francës Emanuel Macron në Serbi. Ai thotë se kjo vizitë nuk i ndryshon raportet Francë-Kosovë. E ka pranuar se Kosova ka presion të vazhdueshëm për heqjen e taksës, por sipas tij kjo  nuk do të ndodhë derisa nuk arrihet një marrëveshje për njohje reciproke Kosovë-Serbi.

Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: “Kosova nuk është mirë të japë shembuj të dorëzimit ose të nënshtrimit në fazat finale, sepse nëse jepet, atëherë kërkesat do të rriten për kompromise më të mëdha”.

Gjatë një vizite që i ka bërë komunës së Vushtrrisë, Haradinaj ka përmendur çështjen e liberalizimit të vizave për të cilën tha se do të ndodhë shpejt./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono