Nuk ka sërish çmim për Kadarenë: Shpallen fituesin e Nobelit në Letërsi

14:13 | 10/10/201914:130

Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken u nda ai i këtij viti.

Akademia suedeze ndau sivjet dy çmime në letërsi, pasi vitin e kaluar është anuluar për shkak të një skandali seksual.

Tokarczuk, 57 vjeçe, e konsideruar si romancierja kryesore polake e brezit të saj, u shpërblye “për një imagjinatë narrative, që me pasion enciklopedik paraqet kalimin e kufijve si një formë e jetës”, tha Akademia.

Handke, 76-vjeç nga ana tjetër u vlerësua “për punën e tij që ka ndikuar ” në “eksplorimin e specifikës së përvojës njerëzore”, thuhet në deklaratën e Akademisë. Më herët gjatë kësaj jave u dhanë edhe çmimet prestigjoze të Nobelit për Mjekësinë, Fizikën e Kiminë, ndërsa ditën e premten do të ketë një tjetër moment të rëndësishëm, që është ndarja e Nobelit të Paqes.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono