Nuk harron fyerjet e tifozëve kundër Kosovës, UEFA gjobit Çekinë

16:46 | 21/12/201916:460

Përveç humbjes 2-1 në ndeshjen e 14 nëntorit kundër Çekisë, Kosova u përball edhe me urrejtjen dhe provokimet e tifozerisë vendase. Ndeshja që vulosi kualifikimin e vendasve në Euro 2020, u shoqërua me ofendime raciste.

Problemet nisën që para ndeshjes. Një grupim i tifozëve çekë sulmuan Dardanët. Më pas ishte radha e ndeshjes, aty ku nuk munguan flamujt e Serbisë dhe thirrjet Kosova është Serbi.

UEFA ka marrë vendim në lidhje me mesazhet politike dhe hedhjen e sendeve në fushë, duke gjobitur Federatën e Çekisë me 17.750 euro. “CEDB ka vendosur të dënojë Federatën e Futbollit të Çekisë me 17.750 euro për mesazhe provokuese politike dhe për hedhje të sendeve”, lexohet në njoftimin e UEFA-s. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono