Nuk do të dëshmojë personi që nisi hetimet për rrëzimin e presidentit Trump

12:07 | 10/11/201912:070

Nuk do të ketë dëshmi të personit i cili me informacionet e tij nisi hetimet për rrëzimin nga pushteti të presidentit amerikan Donald Trump. Kjo sepse provat e mbledhura janë të mjaftueshme dhe nuk ka arsye që të rrezikohet siguria e tij personale duke u bërë një personazh publik.

Burimi i cili u bë shkak për nisjen e hetimeve për rrëzimin nga posti të presidentit amerikan Donald Trump, nuk do të thërritet për të dëshmuar, ashtu si kanë kërkuar republikanët. Lajmi është konfirmuar nga presidenti i komisionit të inteligjencës në Kongresin Amerikan.

Adam Shif u shpreh se dëshmia e tij do të ishte sipërfaqësore dhe e padobishme, pasi provat e mbledhura deri tani janë më se të mjaftueshme. Gjithashtu në rast dëshmie, siguria e tij do të vihej në rrezik nga kërcënimet e kreut të shtëpisë së Bardhë.

Hetimi për rrëzimin e presidentit Trump ka mbledhur shumë prova – nga dëshmitë deri tek dokumentet, përfshirë dhe fjalët e vetë Trump në telefonatën e 25 korrikut – që jo vetëm konfirmojnë por i tejkalojnë informacionet e para të burimit. Për këtë arsye dëshmia e tij do të ishte e kotë. Dhe duke pasur parasysh kërcënimet e presidentit, shfaqja e tij në publik do të vinte në rrezik sigurinë e tij personale, përfundoi Shif deklaratën e tij. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono