“Nuk besoj në zgjidhjet brenda një dite”, Meta: Hapat për zgjidhjen e krizës

14:11 | 01/08/201914:110

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, doli në një konferencë për mediat këtë të enjte. Ai ritheksoi se zgjedhjet e ligjshme dhe kushtetuese janë më 13 Tetor, ndërsa ato të 30 Qershorit tha se nuk kanë qenë të ligjshme.

Meta u bëri thirrje të gjitha palëve të marrin përgjegjësitë e veta dhe të arrijnë një marrëveshje politike për zgjidhjen e krizës politike në vend sa më parë në mënyrë që vendit t’i hapen negociatat në muajin Tetor.

Ndër të tjera, kreu i shtetit tregoi dy hapat për zgjidhjen e krizës politike.

“Nuk besoj në zgjidhjet e shpejta dhe ëndërrimtare, zgjidhje të shpejta brenda një dite, por kjo mund të zgjidhet, dhe hapi i parë është zbatimi i dekretit të Presidentit për zgjedhje lokale më 13 Tetor, dhe hapi i dytë është prapë kërkesa e Presidentit për zgjedhje presidenciale më 13 Tetor”, tha Meta./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono