Nuhiu: Maqedonia për krizën e emigrantëve dhe pozicioni i Greqisë

22:24 | 11/06/2018

Në një intervistë për ABC News zv. Ministri i brendshëm i Maqedonisë Agim Nuhiu foli për situatën e emigrantëve në rajon dhe pozicioni i shtetit maqedonas në përballimin e kësaj krize. Për zv.ministrin e brendshëm vendimi i maqedonisë në këtë situatë do të varet nga disa indikatorë si fluksi por edhe pozicioni  i Greqisë në marrëveshjen e Turqisë me BE-në.

“Çështja e emigrantëve, kjo sfidë për qeverinë e Maqedonisë do të varet nga pozicioni që do të ketë Greqia, dhe për fluksin në lidhje me krizën e emigrantëve, qeveria maqedonase i propozoi parlamentit që të zgjasë gjendjen e krizës dhe kemi të koordinuara aktivitetet tona me institucionet e vendit, partnerët e rajonit që kanë për objektiv çështjen e emigrantëve. Çështja do të analizohet dhe ne kemi dhënë prova që t’i menaxhojmë”. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono