“Norovirus” vë në rrezik Lojërat Olimpike Dimërore

11:38 | 13/02/2018

Autoritetet shëndetësore të Koresë së Jugut, kanë zbuluar arsyen e shpërthimit të epidemisë së norovirusit, në qytetin olimpik Pejongçan, i cili ka prekur pothuajse 200 persona.

Sipas tyre përhapja e virusit është shkaktuar nga uji i ndotur, që vjen nga një hotel, që strehon personel privat të sigurisë për Lojrat Olimpike Dimërore.

Autoritetet e shëndetësisë kanë kryer kontrolle epidemiologjike javën e kaluar, pas përhapjes së virusit.

Simptomat e para që shkaktoi norovirus, ishin dhimbje stomaku dhe diare.

Ndërkohë, bëhet me dije se asnjë atlet nuk është prekur. Aktualisht 47 persona janë ende në karantinë dhe po kurohen./abcnews.al

 
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono