Normalitet në Veri të Kosovës

17:30 | 08/07/201917:300

Rikthimi i normalitetit në komunat me shumicë serbe, për autoritetet kosovare është tregues se kriza humanitare ishte një inskenim i Beogradit. Sipas autoriteteve në Prishtinë, deklaratat e presidentit Vuçiç se normaliteti i detyrohet ndihmave nga Serbia është një farsë.

Pas asaj që Serbia e quajti krizë humanitare në veri të Kosovës, e Kosova e quajti inskenim, këto katër komuna veriore i janë kthyer normalitetit. Por për këtë Presidenti i Serbisë ka një sqarim. Ai ka thënë për media serbe se Serbia e ka furnizuar veriun me mallra edhe për një muaj por nuk ka treguar mënyrën e si.

Këtë ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala e quan deklaratë politike. Nëpërmjet telefonit Shala ka thënë për TV Klan se, me këtë deklaratë Vuciq e vërteton se ajo cfarë ndodhi ditë më parë në veri ishte inskenim për krizë humanitare nga Beogradi.

Në doganën e Kosovës thonë se nuk ka pasur ndonjë ndryshim të numrit të kamionëve me mallra serbe që kanë hyrë në Kosovë. Derisa ilegalisht janë të rralla rastet kur hasin dogana në mallrat e kontrabanduara, posaqërisht pas aksionit të policisë së Kosovës ku u arrestuan disa zyrtarë policor serb e shqiptarë për kontrabandim në Veri. Kosova i ka vënë 100% taksë mallrave serbe e atyre boshnjake në nëntor të vitit të kaluar./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono