Një javë kohë për dy familje shqiptare

10:40 | 10/07/201910:400

Disa familje refugjatësh në Francë, të cilat duhej të dëboheshin më 8 Korrik u është dhënë një afat prej 7 ditësh që të bëhen gati. Por shoqatat që janë në ndihmë të emigrantëve janë të shqetësuara për situatën.

Në mesin e refugjatëve të kërcënuara me dëbim janë edhe dy familje shqiptare.  Aktivist të janë të gëzuar që autoritetet franceze u kanë lënë një javë kohë.

Por problemi vazhdon. Të ballafaquar me këtë situatë, që konsiderohet e patolerueshme nga disa aktivistë, atë bëjnë të ditur se mobilizimi do të vazhdojë.

“Ne kërkojmë nga autoritetet t’u japin këtyre njerëzve kohë për të përmbushur kërkesat e prefekturës”, tha një anëtar i grupit, i cili dëshiron të mbetet anonim. Rreth 50 njerëz, përfshirë 34 fëmijë janë nën urdhrin e detyrimit për të lënë territorin francez./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono