Një i lënduar nga tërmeti dërgohet në Bari për mjekim të specializuar

21:12 | 27/11/201921:120

Pasditen e së mërkurës 30-vjeçari nga Durrësi Marlind Shkodra është dërguar në spitalin e  Barit në Itali për një trajtim më të specializuar. I riu ka pësuar traumë në kokë. Ndërkohë në spitalin e Traumës janë të shtruar 32 persona të lënduar nga tërmeti. 8 prej tyre janë në gjendje më të rëndë.

Marlind Shkodra, 30-vjeçari nga Durresi i cili ishte i shtruar në Spitalin e Traumës, pas vlerësimit që u bë nga ekipi mjekësor italian dhe shqiptar është çuar për mjekim më të specializuar në spitalin e Barit  në Itali.

Të afërmit e  Marild Shkodrës  rrëfejnë  se  pallati 6 katësh ku banonte 30 vjecari sëbashku me bashkëshorten kishte pësuar dëmtime që nga tërmeti i 21 shtatorit, ndërkohë që tërmeti i mëngjesit të së martës e shembi tërësisht.

“Shtesë e re nga kati i parë te i gjashti, qe hapur pak banesa, që kur është bërë është hapur pak si banesë, me tërmetin u hap më shumë tani ra fare. Kanë rënë pllakat e betonit,a ata kanë qenë duke fjetur. Edhe e shoqja ka thyer këmbën dhe është në spitalin e Durrësit’, u shpreh ai.

Familjarët e të lënduarve nga tërmeti, mundohen që të përballojnë situaten me kurajo dhe shpresë që shëndeti i të afërmëve të tyre të përmirësohen.

Nga stafi mjekësor i Spitalit të Traumës dhe nga ekspertet italianë u  patë menduar që të dërgohet për  një trajtim më ta specializuar edhe 20 -vjeçarja Xhesika Biqiku, por si pasojë e plagëve të rënda  dhe e dy ndërhyrjeve kirurgjikale u vlerësua që e reja të mos  transportohet drejt Italisë.

Ndërkohë, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manstirliu tha se janë 658 persona të lënduar nga tërmeti që kanë marrë shërbim mjekësor në spitale, nga të cilët 65 po trajtohen në spital.

“Janë trajtuar në spitalin e Traumës, Durrësit në QSUT, në spitalin e Kurbinit, të Lezhës, 658 të lënduar, një pjesë e madhe e të cilëve kanë lënë tashmë spitalet, janë vetëm 62 prej tyre që po trajtohen në spitalin e Traumës dhe Durrësit”, tha ministrja.

Në spitalin e traumes janë të shtruar 32 person. 8 prej tyre janë ende në reanimacion dhe po marrin trajtim intensive nga bluzat e bardha të këtij spitali./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono