Nis zyrtarisht fushata zgjedhore në Kosovë

16:04 | 25/09/201916:040

Në Kosovë ka nisur zyrtarisht fushata elektorale për zgjedhjet e 6 Tetorit. Partive politike u është bërë thirrje që të respektojnë ligjet.

Mesnata ka shënuar edhe zyrtarisht nisjen e fushatës zgjedhore për partitë politike që garojnë në zgjedhjet e 6 Tetorit. Lidhja Demokratike e Kosovës ishte ajo që zgjodhi pikërisht mesnatën të nisë fushatën në kryeqytet.

Derisa partitë tjera kanë vazhduar të proklamojnë ofertat e tyre për këto zgjehdje në qytete të ndryshme të Kosovës. KQZ-ja u ka bërë apel partive politike që t’u përmbahen ligjeve dhe rregullave zgjedhore për një proces të rregullt zgjedhor.

Ndërsa ambasadori i ri britanik në Kosovë Nicholas Abbot ka folur për premtimet e partive politike për luftimin e korrupsionit. Theksoj se nuk është e drejtë të flitet kaq shumë për luftimin e korrupsionit para fushatës dhe pas fushatës të theksohet se pushteti ekzekutiv nuk ka kompetenca ligjore në këtë drejtim.

Fushata do të zgjasë deri më 4 Tetor. 25 subjekte politike nga komunitetet shqiptare, serbe, boshnjake, turke dhe komunitetet tjera garojnë për 120 ulëset e legjislaturës së shtatë të Kuvendit të Kosovës./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono