Nis rehabilitimi i urës në Zharrëz të Fierit

15:30 | 17/10/201815:300

Ura në fshatin Zharrëz të Fierit është një nga më të frikshmet, pasi aty kanë ndodhur shumë aksidente. Ajo është e dëmtuar dhe pa asnjë sinjalistikë, apo masë mbrojtëse. Bashkia e Patosit ka nisur punën për rehabilitimin e saj.

Të kalosh mbi këtë urë nuk kërkon vetëm kujdes por edhe zemër të fortë.  Për banorët e Zharrëzës është e vetmja mënyrë kalimi nga njëra anë e fshatit në tjetrën.

Ura ndodhet në mes të fshatit dhe ky i fundit përgjatë një rruge me frekuentim të lartë automjetesh. Për Bashkinë e Patosit ndërtimi i kalimeve anësore është çështje urgjente, ndaj po e realizon këtë me fondet e veta.

Përgjegjësi i punimeve: Është përgatitur bazamenti. Janë hedhur bazat dhe do vijnë, do saldohen. Kjo bëhet njëherë dhe shpëtojnë të gjithë kalimtarët dhe nxënësit e shkollave.

Hapësira e ngushtë dhe kthesa e dyfishte e bëjnë këtë pikë të rrugës Fier-Berat një skenë të tmerrshme aksidentesh, ku banorët janë edhe dëshmitarë edhe të kërcënuar direkt.

“Kthesa është shumë e rrezikshme, është kthesë e dyfishtë dhe këtu kanë vdekur shumë”.

Me një gjatësi prej 30 metrash ura e zharrëzës ndodhet mbi një përrua. Me kthesë të dyfishtë dhe pa sinjalistike dalluese në dy anët e saj, kjo nyje e rëndësishme lidhëse është kurth vdekjeprurës për drejtues mjetesh dhe këmbësore.

Kalimet anësore po ndërtohen në formë trotuarësh në të dyja anët e saj, çka eleminon rrezikun për banorët e zonës. Projekti i bashkisë së Patosit parashikon edhe ndriçim dhe sinjalistikë. /abcnews.al

Gazetare e ABC News, Fier: Valbona Daci

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono