Nis pastrimi i bregdetit në Durrës, kur hapet sezoni turistik?

13:48 | 23/05/201913:480

Vendorët në Durrës kanë nisur pastrimin e bregdetit nga leshterikët që ka nxjerrë deti. Pas kësaj rëra do të plugohet, por zyrtarët premtojnë se bregdeti do të jetë gati për pushuesit.

Tonelata leshterikë nxjerrë nga dallgët janë aty në breg të detit. Ndërmarrja komunale e Plazhit ka nisur me vonesë punën për pastrimin e tyre.

Pas këtij procesi, brezi i rërës  do duhet t’i nënshtrohet plugimit dhe më pas dezisektimit. Një plazh i pastër për sezonin e pas pak ditëve duket i vështirë.

Por vendorët premtojnë se pavarësisht situatës Durrësi do të jetë i pastër për pushuesit.

Alfred Dhuli, drejtori i NKP: “Sot siç e shikoni plazhi është në ato që e kërkon vetë koha dhe turizmi”.

Dita e parë e qershorit do të përcaktojë dhe nisjen zyrtare të sezonit turistik në Durrës. Por ndotja vazhdimisht ngrihet si shqetësim nga pushuesit.

Ndaj aksioni i pastrimit sipas vendorëve do të vijojë pa ndërprerje për të përgatitur një mjedis sa më të pastër për vendasit dhe të huajt. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono