Nis në Madrid procesi gjyqësor ndaj liderëve pro pavarësisë së Katalonjës

18:15 | 12/02/2019

Ka nisur në Madrid procesi gjyqësor ndaj 12 liderëve katalanas pro pavarësisë, të cilët do të përgjgijen për organizimin e paligjshëm të referendumit në tetor të 2017-ës për varaësinë e rajonit nga Madridi.

Gjykata e lartë në Madrid, ka nisur procesin gjyqësor ndaj 12 liderëve katalanas në atë që është konsideruar në të vërtetë si një përballje mes vetëvendosjes së popullit kundër shtetit të së drejtës. Një betejë juridike ku ajo që do të thuhet do të vendosë dhe protagonistët e ardhshëm në skenën politike të separatizmit përballë bashkimit.

Liderët e revoltës separatist janë përballë gjykatësit ndërsa mungojnë ata që janë shpallur të arratisur. Të gjithë rrezikojnë dënime nga shtatë deri në 25 vjet burg me akuzën e rebelizmit.

Çështja ka lidhje me atë që ndodhi në 1 tetor 2017, data e referendumit për pavarësinë, i organizuar nga qeveria autonome katakanase në atë kohë e drejtuar nga Çarls Puidxhemon, e që u refuzua nga Madridi.

Mediat spanjolle japin një përshkrim të situatës ku vetëm Puidxhemon dhe pak liderë të tjerë janë të sigurtë ndërsa vendi mbetet gjithnjë e më i përçarë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono