Nikolla: Zgjidhja që propozoj është komunikimi

17:12 | 08/12/201817:120

Në një intervistë për TV Klan ministrja e Arsimit Lindita Nikolla shpjegoi se kishte zbritur në shesh për tu takuar me studentët, por ishte refuzuar prej tyre. Sipas saj, kur ka dialog, gjenden gjithmonë zgjidhje.

Pas momentit kur gjatë protestës së studentëve përpara Ministrisë së Arsimit, shefja e këtij dikasteri Lindita Nikolla doli në rrugë, por u zmbraps nga brohoritjet e studentëve, duke u kthyer edhe njëherë në ambientet e ministrisë, ajo sqaroi edhe arsyen që e çoi mes studentëve protestues.

“Ishte qëllimi i një nëne teksa degjon bijë dhe bija edhe pse në mes te shiut që kërkojnë që Lindita Nikolla të dalë në shesh, zbrita për ta në momentin që e refuzuan sigurisht që u ktheva”.

Zgjidhjen për studentët e sheh në horizont, por ende pa formë.

“Zgjidhja që unë propozoj është komunikimi dhe dialogu, nuk kam bërë kërkesë për negociata. Le te jete protesta katalizator për dialog në jetën universitare që të çojë në zgjidhjen e shumë problemeve të studentëve”.

Më e rëndësishme se përgjegjësit, janë kërkesat e studentëve sipas aj.

“Patjetër ne do të gjejmë edhe fajtorët e duhur qoftë ministrja e arsimit, por e rëndësishme është të ecet përpara dhe për të zgjidhur shumë nga problemet e studentëve”.

Sot për Nikollën studentët kanë gjithmonë të drejtë dhe ministria ka detyrimin të gjejë zgjidhjen.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono