Nikolla: Studentët kanë të drejtë, marr çdo përgjegjësi që më takon

12:10 | 13/12/201812:100

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, gjatë fjalës së mbajtur në seancën plenare në Kuvend deklaroi se të gjitha thirrjet e bëra nga studentët gjatë protestave e kanë rënduar dhe nuk kanë qenë aspakt të lehta, por ajo theksoi se ata kanë të drejtë dhe si ministre merr çdo përgjegjësi që i takon.

“Lindita Nikolla, pesha e thirrjeve në tetë ditë përjetim dhe shqetësim të protestës studentore. Pesha e thirrjeve që nuk janë vetëm për mua, por për të gjithë ministrat e Arsimit, qeverinë dhe shoqërinë shqiptare. Më takoi t’i takoja dhe peshoja me të gjithë fuqinë e mendjes dhe të zemrës si thirrje legjitime të një brezi që në fakt prezanton breza të të rë që iu është cënuar e ardhmja dhe ju është vrarë merita. Studentët kanë të drejtë. Studentët skanë ngritur shumë çështje. A është problemi i sistemit tonë të lartë çmi i i dijes apo vetëm cilësia me të cilën dija jepet? A janë sot të nevojshme mënyrat sesi përgatiten studentët tanë dhe sesi qeverisen universitetet. Për këtë nuk ka nevojë të flasë koha por e bërtas dhe unë një Po të madhe dhe të fortë. Kam punuar fort si të ishte dita e fundit punë si ministre dhe për të mos turpëruar asnjë mësues dhe asnjë që më besoi mua. Ajo që dua t’u them sot studentëve është ata kanë të drejtë, por ftesa për të zhvilluar një betejë edhe më të vështirë është drejt tyre sot. Ajo që tejkalon veten, duke parë vetëm të vërtetën në sy përmes një dialogu për të transformuar cilësisht universitetet tona. Unë e gatshme për të marë çdo përgjegjësi”, tha Nikolla./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono