Nikolla inspekton punimet në konviktet e studentëve të “21 Dhjetorit”

12:52 | 07/12/201812:520

18 milionë euro janë investuar nga qeveria shqiptare në bashkëpunim me atë gjermane theskoi ministrja e Arsmit, Lindita Nikolla gjatë inspektimit të godinave të qytetit student nr. 2., pranë “21 Dhjetorit”. Në godinat e përfunduara me standarde të larta sipas ministres, kanë sjellë ndryshim rrënjësor.

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, inspektoi investimin që po kryhet në godinat e Qytetit Studenti Nr.2, pranë “21 Dhjetorit” në Tiranë.  Nikolla deklaroi se investimi për godinat e studentëve është prioritet i qeverisë pasi janë akorduar 18 milionë euro.

Lindita Nikolla: “Në Janar studentët do ta provojnë vetë ashtu sikurse studentët e godinave të përfunduara tani se çfarë do të thotë të investosh me standarde dhe ta kesh prioritet jetesën në qytetin Studenti. Është hera e pareë që investohen 18 milionë euro dhe një gjë që do të kemi ndihmën e vyer për të shtuar edhe më shumë projekte investuese për studentët”.

Si investimet në këto 4 godina që akomodojnë mbi 1 mijë studentë do të shtrihen me të njëjtin standard edhe në qytetin Studenti për shumë prej godinave rezidenciale.

Lindita Nikolla: “Godina e tretë nga katër godinat këtu në qendrën studentore numër 2 që do të akomodohen studentë të inxhinerisë. Dy godina kanë përfunduar, kjo është e treta. Standarde që kurrë nuk i kemi parë në godina studentore”.

Në fund ministrja theksoi se pritet të fillojë së shpejti rinovimi i konvikteve në kampusin Universitar të Tiranës për të cilën janë dakordësuar dy financime të reja me qeverinë gjermane./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono