Nikolla e Majko takim me homologët kosovarë për Arsimin e Diasporën

13:03 | 14/02/2018

Ministrat e Arsimit dhe Diasporës nga Kosova dhe Shqipëria zhvilluan një takim pune për arsimin shqip në Diasporë. Ata deklaruan se kanë institucionalizuar këshillin e përbashkët për menaxhimin e politikave të dy vendeve.

Nikolla takim pune me homologun kosovar për Arsimin e Diasporën.

Ministrja e Arsimit ishte thirrur në një seancë dëgjimore për arsimin e lartë dhe kërkimin shkencor në komisionin parlametar për edukimin, por Lindita Nikolla nuk shkoi.  Duhet të priste miqtë nga Kosova.

Me homologun për Arsimin dhe kolegët për Diasporën u mblodhën në një takim pune me fokus arsimin shqip.

Rezultatet e arritura katër ministrat ia shpjeguan publikut në katër minuta.

“Lajm i mirë kemi instucionalizuar këshillin e përbashkët për të menaxhuar arsimin në Diasporë.  S’do ketë më punë veç Shqipëria e veç Kosova”

Miqtë u mjaftuan me falenderimet.

Ndërsa për ministrin shqiptar të Diasporës çdo koment tjetër ishte i tepërt./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono