Ngritja e KLP, votohet për 6 anëtarë prokurorë

14:21 | 11/12/201814:210

Një mbledhje e prokurorëve në të gjithë vendin ka nisur që mëngjesin e sotëm dhe po vijon ende për zgjedhjen e 6 anëtarëve prokurorë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Ky është një nga institucionet e reja të sistemit tonë të drejtësisë, që pritet të krijohet pas Reformës në Drejtësi. Nga 11 anëtarët e këtij organizmi, 6 prokurorë përzgjidhen nga mbledhja e prokurorëve, ndërsa 5 anëtarë nga Shoqëria Civile janë përzgjedhur më herët nga Kuvendi i Shqipërisë.

Ndër 6 prokurorët që zgjidhen sot si anëtarë të KLP-së, ndër 10 kandidatë, një është nga Prokuroria e Përgjithshme, 2 nga Prokuroritë e Apelit dhe 3 të tjerë janë nga Prokuroritë e Shkalles së Parë. 293 prokurorë po votojnë ndërkaq për zgjedhjen e 6 anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Ngritja e këtij institucioni të rëndësishëm u parapri nga procesi i Vettingut të prokurorëve kandidatë për anëtarë të KLP-së./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono