Ngjeqari: Një port në Shqipëri do shpëtonte Ballkanin

22:40 | 28/12/2018

Inxhinieri i njohuri Xhevair Ngjeqari ishte i ftuar sërish në emisionin “Provokacija” për të folur rreth Shqipërisë dhe mënyrave se si mund të zhvillohet strategjikisht ky vend. Ai theksoi në studio se kryeministri Rama nuk ia di vlerën pozitës strategjike të Shqipërisë.

“Kam përshtypjen se kryeministri nuk ia ka haberin vlerës strategjike të Shqipërisë. Qeveria e Berishës nuk ka bërë asgjë për tranzitin e mallrave, por nga ata ministrat e Berishës disinformonin, apo sabotonin duke thënë që porti i Durrësit është porti kryesor i ‘Korridorit të 8’”.

Sipas tij, ndërtimi i një porti në shqipëri është shumë i rëndësishëm për Shqipërinë dhe Ballkanin.

“Ndërtimi i një porti në bregdetin shqiptar është shpëtim për Ballkanin dhe Shqipërinë. I ka ndërtuar natyra në Shqipëri, por nuk kanë mend. Portet vetëndërtohen. Janë shumë rentabël, vetëm se duan kohë”.

Sëbashku në studion e “Provokacija” ai ishte me librin ““Mesdheu-Adriatiku projektimi i porteve tregtare – turistike – peshkimit dhe realizimi në bregdetin shqiptar”, të cilin tha se do e pasojë me vepra të tjera./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono