Ngjarjet në Kuvendin e Maqedonisë, ish-kryetari drejt heqjes së imunitetit

17:00 | 21/02/201917:000

Gjykata Penale e Shkupit i ka dorëzuar Kuvendit të Maqedonisë kërkesën për heqjen e iminutetit për ish-kryetarin e Parlamentit, Trajko Veljanovski. Por kjo kërkesë mësohet se është kthyer mbrapsht nga krye aktual i Kuvendit, Talat Xhaferri, për shkak të gabimit në nenin ku është bazuar kërkesa.

Pas korrigjimit që pritet të bëjë gjykata, sipas procedurave, kryetari i Kuvendit duhet t’ia dërgojë kërkesën për heqje imuniteti Komisionit për Çështje të Mandateve dhe Imunitetit. Trajko Veljanovski, deputet i VMRO-së akuzohet për organizimin e ngjarjeve të 27 Prillit sëbashku me dy ish-ministrat, të arrestuar ditën e djeshme.

Bëhet fjalë për Mile Janakieskin dhe Spiro Ristevski, për të cilët gjykata ka vendosur masën e paraburgimit 30 ditë. Përveç dy ish-ministrave, sipas infromacioneve jozyrtare, Prokuroria ka hapur procedurë hetimore edhe ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe ish-agjentin e DSK-së Nikolla Boshkovski. Gruevski mbetet në arrati në Budapest, kurse Boshkovski në Greqi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono