Ngjarja në Tiranë, Qosja: E paralajmëruar, pista ku po hetohet

18:23 | 30/01/201918:230

Një ish-polic mbeti i vrarë mesditën e kësaj të mërkure në Selitë të Tiranës. Arben Bilali, ish-polic, u qëllua pranë banesës së tij. Për të folur për këtë ngjarje të rëndë në emisionin “Mbrëmje Ide” ishte i ftuar gazetari i kronikës Andi Qosja.

Ai tregoi edhe një nga pistat kryesore në të cilën po heton policia dhe që është ajo e hakmarrjes. Sipas gazetarit, kjo ngjarje ka qenë e paralajmëruar pasi ndaj viktimës ka pasur atentate edhe më parë.

“Ka qenë një ngjarje e paralajmëruar pasi ka pasur atentate ndaj tij. Policia duhet ta kishte në fokus këtë person. Familja dhe vetë vëllezërit që i janë ekzekutuar viktimës kanë pasur kundërshtarë disa nga grupet më të rrezikshme në zonën e Selitës. Edhe ngjarja e sotme është një ngjarje që ka sjellë si derivat 10 viktima si rezultat i dy përplasjeve. Anëtarët e familjes kundërshtare dyshohet se mund të jenë autorët e mundshëm janë pranë së njëjtë zonë.

Pista kryesore është ajo e hakmarrjes. Megjithatë janë shoqëruar disa persona. Ende sipas burimeve nuk është bërë e mundur identifikimi i autorit. Atentati dyshohet se është kryer nga të paktën 3 persona. Në pjesën e pasme të automjetit është qëlluar me një breshëri. Pjesa e pasme kishte 4 plumba ç’ka të lë të kuptosh që autori ka qenë shumë i saktë në atë që do bënte. Ka pasur edhe gëzhoja të një pistolete që dyshohet se e kishte viktima, i cili është kundërpërgjigjur me zjarr”, tha ai.

Në dy dekadat e fundit janë vrarë edhe vëllezër të tjerë të Arben Bilalit. I pari u ekzekutua Bujar Bilali në vitin 1998, ndërsa Leonardi, ish-mundës i Dinamos u qëllua për vdekje në Gusht të 2010-s./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono