Ngjarja në ish-Bllok, gjykata liron Ervin Matën

10:01 | 04/03/201910:010

Gjykata e Tiranës liron me masën “detyrim paraqitje” Ervin Matën, i cili u dorëzua në Policinë e Tiranës pak ditë më parë. Prokuroria kërkoi “arrest me burg” për Matën në lidhje me vrasjen e 4 tetorit 2018 në zonën e ish-Bllokut por, kërkesa u rrëzua nga gjyqtari Artan Gjermeni.

Ervin Mata, njëri nga dy personat e dyshuar si të përfshirë në ngjarjen e ish-Bllokut, lihet i lirë nga gjykata e Tiranës. Edhe pse prokurori Kreshnik Ajazi kishte kërkuar masën “Arrest në burg”, gjyqtari Artan Gjermeni vendosi “detyrim paraqitjeje”.

Gjyqi u zhvillua në zyrën e gjyqtarin Gjermeni, ndërsa Ervin Mata nuk ishte i pranishëm por, u përfaqësua nga avokati i tij Alban Bengasi. Sipas mbrojtësit të 31-vjeçarit klienti i tij ishte viktimë në ngjarje dhe nuk shkoi të konfliktohej me palën tjetër që përfaqësohej nga Ervis Martinaj.

Ndërkohë organi i akuzës theksoi se do ta apelojë vendimin e shkallës së parë, për Matën. Ky i fundit u vetëdorëzua në polici mbrëmjen e së premtes. Ai ishte i shpallur në kërkim që prej 5 muajsh, i dyshuar si i përfshirë në ngjarjen e 4 tetorit, në ish-Bllok ku mbeti i vrarë Fabian Gaxha.

Ndërkohë Ervis Martinaj dhe Eljo Hato mbetën të plagosur në atë konflikt. Eljo Hato u lirua në saje të një garancie pasurore prej rreth 1 milionë lekësh, për tu hetuar në gjendje të lirë. Nga hetimet e deritanishme Fabian Gaxha dyshohet se u qëllua për vdekje nga ish-komandoja Mervjol Bilo, i cili vijon te jete ende në kërkim.

Po ashtu në kërkim është edhe biznesmeni Eldi Dizdari, që dyshohet nga prokuroria të jetë i përfshirë në atë ngjarje. Më herët janë vetëdorëzuar në polici edhe Ajaks Boshnjaku e Fabio Allushi. Por ata u lanë të lirë më pas nga gjykata Tiranës. I vetmi që qëndron pas hekurave për ngjarjen e ish-Bllokut është Evis Martinaj./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono