Ngërçi për moskreditimin e Cakaj ndryshon axhendën e institucioneve europiane  

15:20 | 14/01/2019

Mosdekretimi i Genti Cakaj për postin e Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka influencuar edhe axhendën e takimeve të institucioneve europiane për Shqipërinë. Në 10 janar ishte parashikuar një takim midis Përfaqësueses së Lartë për Politikën e Jashtme dhe të sigurisë së BE-së, Federica Mogherini dhe ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, Por ky takim, që figuronte edhe në shërbimin audiovizual të Komisionit Europian është shtyrë.

E kontaktuar nga ABCnews javën e shkuar, zëdhënësja Maja Koçijançiç ka bërë të ditur, se ky takim ishte zhvendosur këtë javë, por pa qartësuar nëse do tê ishte Bushati apo Cakaj, që do të takohej me shefen e diplomacisë europiane. Ngërçi i krijuar lidhur me postin e ministrit të punëve tê jashtme të Shqipêrisë, lë sërish pezull takimin e parashikuar me Mogherinin. Shërbimi i aksionit të jashtëm të Bashkimit Europian nuk ka ende datë për këtë takim./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono