“Ngacmo një lule” eksperimenti kundër dhunës verbale e fizike në shkolla

13:30 | 09/05/201813:300

 “Ngacmo një lule” është eksperimenti më i ri i zhvilluar me disa nxënës shkolle në Dubai. Qëllimi i eksperimentit një mujor ështe përçimi i mesazhit kundër dhunës verbale dhe fizike në shkolla, i njohur si fenomeni i bulizmit.

Dy lule identike në një shkollë. Fëmijët duhet të kujdeseshin për njërën nga lulet dhe të trajtonin keq tjetrën. Pas 30 ditësh rezultatet ishin të dukshme. Lulja e parë kishte çelur, ndërsa tjetra i kishte gjethet e thara. Eksperimenti “ngacmo një lule” u ideua nga Ikea në Dubai për t’i dhënë mesazh fëmijëve për dhunën verbale dhe fizike.

Ndryshimi qëndron tek fjalët. Të dyja lulet morën të njëjtën sasi uji dhe drite. I vetmi ndryshim ishte sjellja e nxënësve të shkollës ndaj tyre. Nëse nga njëra anë kishte përkëdhelje, komplimente dhe fjalë inkurajuese, nga ana tjetër kishte vetëm ofendime dhe fyerje. Nxënësit u filmuan për të regjistruar ato fjalë që I thoshin bimëve, në mënyrë që zërat e tyre të dëgjoheshin 24 orë në ditë.

Pas 30 ditësh ata u thirrën për të parë me sytë e tyre pasojën e sjelljeve që kishin pasur me lulet. Ajo që kishte marrë vetëm komplimente ishte rritur, ndërsa tjetra i kishte gjethet e thara. Mesazhi ishte i qartë, në thelb kjo është ajo që i ndodh atyre që janë viktima të bulizmit, qoftë ai verbal apo fizik. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono