“Nga një tingull”, këngët shkodrane në pikturë

14:16 | 15/04/2018

Nga një tingull lind një mendim, nga një mendim lind një tingull. Me këtë ide, piktorja shkodrane Eremira Jahja realizoi ekspozitën e saj. Jaret shkodrane, këngët e dashurisë, ajo i ka hedhur në piktura të mrekullueshme.

“Tingull” që buron nga dashuria, një ndjenjë si mendim. Piktorja shkodrane, Eremira Jahja, solli për artëdashësin 16 këngë qytetare shkodrane në një ekspozitë personale në Galerinë e Arteve.

Një mundësi që gjitha këngët shkodrane të dëgjuara tani mund edhe dhe t’i shohësh. Një ndërthurje mes traditës dhe modernes.

Punimet ku është përdorur teknika e përzier mes akuarelit, vajit, vizatimit, instalacionit, punimit në grep të jep ndjesinë e asaj vajze shkodrane, e cila po përgatitet për dasmën, kurse diku afër në pritje ndodhet fati i saj.

Jaret shkodrane, këngët e dashurisë dhe të bukurisë, thjeshtësia e tyre vijnë të kompozuara mrekullisht në atë që vetë piktorja Jahja thotë ” Nga një tingull lind një mendim, nga një mendim lind një tingull”./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono