Nga Ekuadori në Gjermani, gafa që zbuloi bandën e shqiptarëve

16:44 | 30/04/2019

Pesë shqiparë të cilët akuzohet se ishin pjesë e një bande që trafikonde drogë nga Ekuadori në Gjemani, kanë dalë sot para autoriteteve gjermane.

Ata thuhet se kontrabanduan 1.8 ton kokainë të fsheur në arkat e babaneve për në Gjermani. Kjo bandë supozohesi si është grupi më i madh narkotik në historinë e krimit gjerman! Në Prill të vitit 2018, banda u kap.

Dashamir N. dhe Alberto K.

Por sot 5 shqiptarët kanë dalë përpara gjykatës në Landshut. Karteli duhet të përgjigjet për trafikun e drogës.

Sipas medias gjermane Bild të ndaluarit janë Emiljan H. 38-vjeç, Klajdi D. 25-vjeç, Dashamir N. 34-vjeç, Dario L. 22-vjeç dhe Alberto K. 40-vjeç.

Ata e kishin marrë lëndën narkotike nga Ekuadori duke e lënë atë në Portin e Hamburgut për ta shpërndarë në kampet e maturimit në të gjithë Gjermaninë. Pastaj ata do e merrnin drogën dhe do e dërgonin në Holandë.

Dario L.

Por duket se ka qenë një gafë e bërë nga ana e anëtarëve të bandës ku kutia e bananave bashkë më lëndën narkotike kishte përfunur në një supermarketeve bavarez.

Me të pikasur rastin deri në 500 hetues ndoqën gjurmët e mafias shqiptare, kamerat e sigurisë dhe të gjitha lëvizjet e saj.

Emiljan H

Falë hetimit, agjentët gjetën selinë e dyshuar të bandës, dhe kjo ishte banesa e Dario L. në Hamburg. Organizatori kryesor thuhet se ka qenë Alberto K, shqiptari i cili kishte 15 identitete false. Policia gjermane kishte vëzhguar bandën dhe kishte parë edhe takimet që ata zhvillonin nëpër kafene, ku më në fund e sulmoi në Prill të vitit 2018.

Klajdi D

Këtë të martë Prokuroria ka lexuar të gjitha akuzat. Dëshmita dhe deklarata priten të jepen më 7 Maj. Ndërsa procesi përfundimtar ndaj bandës së shqiptarëve pritet të mbyllet në Qershor./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono