Netanyahu: Do aneksojmë kolonitë hebraike në Bregun Perëndimor

22:50 | 10/09/201922:500

Në përpjekje për të siguruar rizgjedhjen, kryeministri i Izraelit Beniamin Netanjahu u ka premtuar votuesve se në rast fitoreje do të aneksojë të gjitha kolonitë hebraike. Duke reaguar, pala palestineze ka deklaruar se një lëvizje e tillë do të asgjësonte çdo shans për paqen.

Kryeministri i Izraelit, Beniamin Netanjahu ka deklaruar se do të aneksojë pjesë të Bregut Perëndimor nëse rimerr detyrën javën e ardhshme. Ai ka bërë të ditur se do të aplikojë sovranitetin e Izraelit edhe në Luginën Jordaneze dhe në veri të Detit të Zi, një lëvizje kjo që ka gjasa të mbështetet nga partitë e djathta, me të cilat Netanjahu synon të bëjë koalicion. Izraeli ka pushtuar Bregun Perëndimor që prej vitit 1967, por i ka ndalur aneksimet. Netanjahu, që udhëheq partinë e djathtë Likud, po bën fushatë në prag të zgjedhjeve të përgjithshme që mbahen të martën e ardhshme. Sondazhet sugjerojnë se Likud ndodhet kokë më kokë me partinë Bardheblu të qendrës dhe për të siguruar qeverisjen mund të formojë një koalicion. “Nëse ju, qytetarë të Izraelit, më jepni një mandat të qartë, zotohem se me formimin e qeverisë së re sovraniteti i Izraelit do të shtrihet në Luginën Jordaneze dhe në veri të Detit të Zi”, ka thënë Netanjahu. Sa i takon kolonive hebraike në Bregun Perëndimor, kryeministri izraelit ka shtuar se do të presë derisa presidenti Donald Trump të publikojë planin e tij për paqen mes Izraelit dhe Palestinës. Sipas tij, e ashtuquajtura “marrëveshja e shekullit” do të publikohet disa ditë pas zgjedhjeve. Por duke reaguar, diplomati palestinez Saeb Erekat ka deklaruar se një aneksim i tillë do të varroste çdo shans për paqen. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono