Nënkalimet mbushen me ujë, banorët kalojnë përmes trafikndarësve

14:15 | 16/05/2018

Prej 15 vitesh banorët e zonës nga hyrja e autostradës Lushnje – Fier deri në vendin e quajtur Plug kalojnë përmes trafikndarësve. Kjo për shkak se dy nënkalimet gjatë gjithë vitit janë të bllokuara me ujë dhe nuk janë pastruar asnjëherë.

I duhet çdo ditë të kalojë mbi trafikndarësen e autostradës. Nënkalimi është i përmbytur nga uji. Situata është e njëjtë gjatë gjithë vitit.  Banorët të zgjedhin rrugë të ndryshme për të shkuar në tokat bujqësore ose në shtëpitë e tyre.

Me ndërtimin e “bye pass”-it Plug-Saver, në hyrje të autostradës Lushnje-Fier u ndërtuan edhe dy nënkalime, të cilat do të përdoreshin nga banorët e zonës për të kaluar në krahun tjetër të rrugës. Që nga ndërtimi i tyre 15 vjet më parë, ato gjithmonë kanë qenë të mbushura me ujë.

Edhe kalimi me kafshë, motor apo me mjete të rënda bëhet i vështirë, kur hyn në thellësinë e ujit. Në kohë reshjesh shkon deri në një metër.

Rastet e aksidenteve tragjike të këmbësorëve, kanë qenë të shumta këtu. Gjendja është shkaktuar nga bllokimi i përroit dhe kanaleve kulluese buzë rrugës. Asnjëherë nuk është ndërhyrë për pastrmin e tyre, çka sjellë që uji i përroit të dalë jashtë shtratit të tij dhe të mbushë nënkalimet. /abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono