Negociatat, Zaev: Rajoni është në errësirë dhe nuk dihet nga do të shkojë

16:17 | 20/11/201916:170

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se mosdhënia e një date për hapjen e negociatave me BE-në, i hap rrugë rritjes së nacionalizmit si dhe konflikteve mes shteteve. Zaev shprehu shqetësimin jo vetëm për veten dhe shtetin e tij, por edhe për stabilitetin e gjithë Ballkanit Perëndimor, në një intervistë dhënë për New York Times. Zaev tha se një zhvillim i tillë i hap rrugë rritjes së nacionalizmit dhe radikalizmit si dhe konflikteve brenda shteteve dhe midis vetë shteteve.

Kryeministri maqedonas theksoi se pas zhvillimeve të fundit rajoni është në errësirë dhe kush e di se nga do të shkojë. Ai përmendi gjithashtu brishtësinë e Bosnje e Hercegovinës dhe Kosovës, dhe përpjekjen e Rusisë për rritje të influencës në Ballkan. Presidenti francez Emmanuel Macron, ka qenë zëri kryesor kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Një qëndrim i tillë ka irrituar krerët e institucioneve të BE-së, SHBA-në dhe shtetet që aspirojnë anëtarësimin në Bashkim Evropian.

Më i prekur nga një qëndrim i tillë i Francës ka qenë kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili arriti marrëveshjen historike me Greqinë për emrin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono