Negociatat/ Tusk optimist: Liderët europianë, dritë jeshile për hapjen e 2019

19:13 | 28/06/2018

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk është shprehur besimplotë se liderët europianë të mbledhur të enjten në Bruksel do të miratoojnë konkluzionet e ministrave të Jashtëm për hapjen e rrugës drejt negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk nuk i ka kursyer lëvdatat pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, që u zhvillua para fillimit të samititi të 28 liderëve europianë në Bruksel. Lidhur me këtë të fundit, Tusk është shprehur se kjo është një javë me lajme të mira për Ballkanin Perëndimor, pasi liderët europianë pritet të miratojnë konkluzionet e ministrave të Jashtëm për hapjen e rrugës drejt negociatave të anëtarsimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë në BE, në qershor të 2019-s. Presidenti i Këshillit Europian ka inkurajuar më tej Maqedoninë të ruajë ritmin e reformave në fushat kyçe për të ardhmen e vendit.

Donald Tusk, presidenti i Këshillit Europian: “Të martën, ministrat e BE-së nisën rrugën drejt hapjes së bisedimeve të pranimit me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë dhe Shqipërinë në qershor të vitit 2019. Dhe në vetëm disa orë, unë pres që krerët e shteteve të BE-së ta miratojnë këtë vendim. Kjo arritje e madhe nuk do të ishte e mundur pa përkushtimin tuaj personal dhe pa hapat e rëndësishëm të ndërmarrë nga qeveria juaj drejt forcimit të reformave për forcimin e demokracisë dhe shtetit ligjor në vendin tuaj, si dhe nisjen e reformave strukturore dhe kompromiseve me fqinjët tuaj. Kjo është arsyeja pse të mërkurën u bëra thirrje të gjithë anëtarëve të Këshillit Evropian që të shprehin njëzëri mbështetjen e tyre për marrëveshjen e kryeministrave Zaev dhe Tsipras mbi çështjen e emrit”.

Tusk ka përcjellë gjithashtu një mesazh të rëndësishëm sa i takon mosmarrëveshjeve të vendeve anëtare në lidhje me emigracionin e paligjshëm drejt BE-së.

Donald Tusk, presidenti i Këshillit Europian: “Unë sugjeroj që të fokusohemi në kufirin e jashtëm të BE-së, duke përfshirë edhe projektin e platformave të zbarkimit. Në fakt, kjo do të ishte në linjë me sugjerimet e Kombeve të Bashkuara të shprehura qartësisht në letrën e tyre, të cilën e mora të mërkurën. Alternativa ndaj kësaj zgjidhjeje do të ishte mbyllja kaotike e kufijve, përfshirë ato brenda BE-së, si dhe konfliktet në rritje midis shteteve anëtare. Disa mund të mendojnë se unë jam shumë i ashpër në propozimet e mia për emigracionin. Por më besoni, nëse nuk pajtohemi me to, atëherë do të shihni disa propozime vërtet të vështira nga disa njerëz vërtetë të ashpër”.

Tema më e nxehtë e samitit të liderëve europianë është gjetja e një kompromisi për 3 qasje të ndryshme sa i takon politikës europiane për emigracionin klandestin, ku bën pjesë edhe propozimi i platformave të zbarkimit. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono