Negociatat Shqipëri-BE, Gjosha: Janë vendosur dy kushte të reja

21:16 | 03/07/201821:160

Sipas Klajda Gjoshës, janë vendosur dy kushte të reja nga vendimi i ministrave të Jashtëm të BE-së për hapjen e negociatave me Shqipërinë në Qershor të 2019-s me disa kushte të paracaktuara.

E ftuar në emisionin “Provokacija”, ajo tha se kushti i parë janë zgjedhjet lokale dhe reforma zgjedhore.

“E para, zgjedhjet lokale dhe do të shikohet dhe analizohet jo vetëm reforma zgjedhore, e cila duhet të ndërmerret tashmë sepse nuk ka më kohë për ta miratuar dhe zbatuar vitin e ardhshëm. Të gjitha vendet anëtare do të shikojnë me vëmendje se si do ta implementojmë atë që do të miratojmë, pra reforma”.

Kushti i dytë për ish-ministren Gjosha është çështja e azilkërkuesve.

“E dyta është çështja e azilkërkuesve. Po ta shikojmë vendoset për herë të parë në konluzionet e Këshillit si një kusht tashmë që nuk ka më negociim. Këshilli i kërkon Komisionit Europian një raport të posaçëm për numrin e azilkërkuesve shqiptarë në vendet e BE-së. Sidomos Franca që e ka shprehur një shqetësim të tillë”./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono