Negociatat, Rama: Gjykata jonë kushtetuese nuk e pengon Macron të reformojë BE-në

16:41 | 02/10/201916:410

Në pritje të votës së Francës dhe Holandës për çeljen e negociatave, Kryeminstri Rama tha  projekti i presidentit Macron për reformimin e BE-së nuk rrezikohet ngaqë në Shqipëri nuk ka gjykata funksionale. Rama theksoi se Gjermania konfirmoi se Shqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë.

Këtë përgjigje jep Edi Rama teksa pyetet se si po lobon tek Parisi dhe Amsterdami për marrjen e “po”-së për negociata.

Presidentit Macron i kujton se gjykatat që mungojnë në Shqipëri, nuk janë rrezik për zbatimin e politikave franceze në BE.

Provë që Shqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë, Edi Rama paraqet dakordësinë gjermane.

Atyre që kapen pas kushteve gjermane, Rama ju kujton se këto nuk janë as kushtet e para, e as të fundit.

Në mbledhjen e 17-18 tetorit, Këshilli Evropian do të marrë një vendim, nëse do të hapen ose jo bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono