Negociatat, Gjermania konfirmon mbështetjen për Shqipërinë

09:45 | 15/10/201909:450

Në takimin e ministrive të jashtëm të Bashkimit Evropian për negociatat e zgjerimit, Gjermania ka shprehur edhe njëhrë mbështetjen e saj për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Gazetarja e ABC news Erisa Zykaj raporton se Ministri i jashtëm Roth deklaroi se Gjermania mbështet hapjen e negociatave në Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në bazë të votimit të Bundestagut.

Michael Roth, ministrit i jashtëmi Gjermanisë: “Qëndrimi gjerman është shumë i qartë. Ne mbështesim hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në bazë të votimit të Bundestagut. Bashkimi Europian ka një përgjegjësi për paqen, prosperitetin dhe pajtimin në rajonin e Ballkanit Perëdnimor dhe kjo do të thotë që ne duhet t’i përmbahemi premtimeve tona”.

Bundestagu gjerman votoi më 26 shtator pro hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në të njëjtën linjë dhe Finlanda shprehu mbështejen për hapjen e negociatave me vendin tonë. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono