Negociatat / Cakaj merr konfirmimin nga ministri i jashtëm finlandez

18:04 | 02/10/201918:040

Finlanda ka konfirmuar mbështetjen e saj për hapjen e negociatave për anëtarësim e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Qëndrimin e qeverisë finlandeze e shprehu ministri i jashtëm Pekka Haavisto, gjatë takimit që zhvilloi në Tiranë me ministrin në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme Gent Cakaj.

Janë të ndryshme e të shumta temat që e kanë sjellë në Tiranë ministrin e jashtëm të Finlandës por më e rëndësishmja është marrja e një po-je zyrtare të qeverisë që përfaqëson për hapjen e negociatave të Shqipërisë në Tetor me Bashkimin Evropian.

“Ne mendojmë që Ballkani Perëndimor nuk është në qoshe të largët, është në qendër të Evropës dhe ne i mbështesim bisedimet që po zhvillohen me Serbinë dhe Malin e Zi dhe tani duam që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të nisin bisedimet. Sigurisht ne nuk jemi të vetëm në marrjen e vendimit. Duam që vendimi të merret me unanimitetin e të gjitha shteteve anëtare”, deklaroi Haavisto.

Ministri në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme Gent Cakaj u shpreh edhe Komisioni Evropian e ka të qartë që Shqipëria i ka përmbushur mjaftueshëm detyrimet e saj për nisur procesin e bisedimeve për anëtarësim.

Në konferencën e përbashkët për shtyp ministri në detyrë Cakaj nënvizoi se bisedimet me ministrin Haavisto u ndalën dhe tek procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën, ku të dy ministrat nënvizuan edhe nevojën urgjente për përmbyllen e këtij procesi në mënyrë që qytetarët e Kosovës të lëvizin si të gjithë qytetarët e vendeve të Rajonit. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono