Në Turkeminstan s’do të ketë më automjete me ngjyrë të zezë

14:50 | 13/01/2018

Presidenti i Turkeminstanit urdhëroi ndalimin e qarkullimit të automjeteve me ngjyrë të zezë në kryqytetin e vendit Aşgabat. Që në vitin 2015 ishte ndaluar importi i aujtomjeteve me ngjyrë të zezë dhe këtë vit, ai që do të kapet duke drejtuar një automjet me këtë ngjyrë do të gjobitet dhe do të detyrohet ta lyejë atë me një mgjyrë tjetër brenda javës. Sipas kreut të shtetit e zeza është një ngjyrë që sjell ters, ndërsa e preferuara e tij është ngjyra e bardhë.

Agjenci të ndryshme lajmesh online ndërkombtare raportojnë se aktualisht janë sekuestruar shumë automjete private me ngjyrë të zezënë bend. Pronarët e tyre janë detyruar të firmosin një marrëveshje ku premtojnë se do ti lyejnë brenda javës. Duke përfituar nga ky urdhër cmimi për rilyrejen e automjetit ka shkuar deri në një mijë dollarë./abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono