Në tregun vendas forcohet euro, dollari mbetet i dobët

16:10 | 05/01/2018

Me largimin e festave monedha e përbashkët europiane paraqitet më e fortë kundrejt monedhes vendase. Sipas Bankës së Shqipërisë, në tregun vendas një euro këmbehet në nivelin e 133.43 lekëve. Si pasojë e fluskit të emigrantëve, që u kthyen në Shqipëri dhe rritjes së qarkullimit të parasë në vend gjatë dhjetorit, euro kaloi një periudhë të dobët ndaj lekut. Zbriti poshtë 133 lekëve duke kapur kështu nivlin më të ulët që prej gushtit. Sipas ekspertëve, në forcimin e euros ndikimi kanë edhe tregjet ndërkombëtare. Ndërkohë dollari amerikan po përjeton një periudhë të dobët. Sipas Bankës së Shqipërisë, një dollar u këmbye me 110.8 lekë./abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono