Në pritje për t’u transformuar në ushtri, FSK vazhdon stërvitjen

11:16 | 25/09/2018

Forcat e Sigurisë së Kosovës po vazhdojnë stërvitjet intensive në pritje për tu transformuar në ushtri. Vendimi për krijimine ushtrisë u mor nga qeveria e kryeministrit Haradinaj ditë më parë, por  ky projektligj ende nuk ka shkuar në parlament.

Ditë më parë, qeveria e Kosovës e kryeministrit Ramush Haradinaj, procedoi projektligjin për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës.

Forca e Sigurisë së Kosovës ditët e fundit po kryejnë stërvitje intensive me grupe të ndryshme, me qëllim që të jenë sa më të përgatitur në të ardhmen.

Mediat kosovare shkruajnë se një grup ushtarësh kosovarë ndodhen në Shqipëri ku edhe po kryejnë një super-stërvitje nga NATO, disa të tjerë po kryejnë stërvitje në kampin “Bondsteel”, në Ferizaj nga KFOR-i.

Gjatë këtij trajnimi, FSK kanë mësuar për lëvizjet individuale, teknikat e kujdesit mjekësor dhe gamën e sulmeve të shpërthimit të granatës.

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës tashmë kanë nisur procedurat për transformimin e FSK-së, pavarësisht se kjo mund të përdoret si argument nga Serbia, se ushtria po bëhet pa pëlqimin e serbëve të Kosovës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono