Në krye të KE, Ursula von der Leyen: Do ta çoj Evropën përpara!    

23:30 | 16/07/201923:300

Në konferencën e parë për shtyp pas votimit, presidentja e re e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lejen ka deklaruar se do të punojë për një Evropë demokratike, të fortë ekonomikisht dhe të bazuar në shtetin ligjor në mënyrë që kontinenti i vjetër të ecë përpara.

Me një emocion të fortë, presidentja e sapozgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen pas votimit në Parlamentin Europian është shprehur se tani është koha t’i thotë lamtumirë qeverisë në Gjermani dhe të kalojë pushimet midis Brukselit dhe Strasburgut për të formuar ekipin e ri të Komisionit Evropian. Ajo i ka kërkuar shteteve anëtare tê propozojnë komisionerët më tê mirë, duke synuar një barazi të plotë gjinore midis komisionerëve.

 Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian: “Këto dy javë kanë qenë më intensivet në jetën time. Dua ta çoj Evropën përpara nê 5 vitet e ardhshme, duke e bërë një Evropë mike tê klimës, që i shërben qytetarëve, tê fortë ekonomikisht, ashtu si dhe në aspektin dixhital. Por gjithashtu edhe një Europë të bazuar nê shtetin ligjor, me një demokraci vibruese. Do të punoj për programin tonë muajt e ardhshëm dhe do të formoj një ekip të dedikuar krejtësisht për këtë përpjekje që duam tê nisim bashkë. Ndaj i bëj thirrje shteteve anëtare që tê propozojnë komisionerët më tê mirë dhe dua tê shoh po aq meshkuj sa femra rreth tryezës së kolegjit”.

Shumë gazetarë e kanë pyetur presidenten e re të Komisionit Evropian, se si ndihet pas një votimi kaq të ngushtë nga Parlamenti Evropian, por për Ursula von Der Leyen ajo që është e rëndësishme është që ajo ka votën e shumicës, kur para dy javësh pothuajse asnjë nuk e njihte në nivelin evropian./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono