Në fillim zjarret, pastaj përmbytjet: Tani Australianët duhet të kenë kujdes nga përhapja e merimangave vdekjeprurëse

09:54 | 22/01/202009:540

Australia  është përballur me zjarre ekstreme , përmbytje dhe breshër gjatë këtij viti. Tani ekspertët po paralajmërojnë njerëzit që të kujdesen për merimangat vdekjeprurëse .

Në rajonet pyjore me lagështi të Australisë lindore, disa specie merimangash janë të njohura për helmin e tyre shumë toksik dhe që veprojnë shumë shpejtë.

Të Mërkurën, Parku Australian i Reptileve – me qendër në Somersby, në shtetin e New South Wales – tha se rreziku ndaj këtyre specieve është rritur ndjeshëm.

 

“Për shkak të rreshjeve dhe ditëve të nxehta që ne kemi kaluar merimangat do të fillojnë të lëvizin,” tha zëdhënësi i parkut Daniel Rumsey në një video të postuar në Facebook .

Këto specie janë potencialisht një nga merimangat më të rrezikshme në planet dhe ne duhet t’i marim shumë seriozisht.”

“Helmi i tyre është goxha toksik dhe mund të vrasë dikë,” tha ai dhe ato mund të shkojnë në shtëpitë e njerëzve nga toka ose nga çatia”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono