Në Bjellorusi trenat kanë udhëtuar prej 70 vitesh mbi një urë të minuar

11:02 | 14/07/2018

Në një zonë të Bjellorusisë për 70 vjet me mijëra trena pasagjerësh kanë kaluar mbi një urë të minuar. Mendohet se ura është minuar gjatë luftës së dytë botërore për të hedhur në erë trupat ushtarake gjermane.

Në provincën bjelloruse të Vitebsk, gjatë punimeve për riparimin dhe mirëmbajtjen e një ure hekurudhore, u zbuluan më shumë se 20 kilogramë tritol, 54 pjesë prej 400 gramësh secili. Sipas informacioneve të para nga mediat në vend, mendohet së ura është minuar nga partizanët gjatë luftës së dytë botërore për të hedhur në erë trupat gjermane. Nuk dihet se për çfarë arsye eskplozivi nuk është aktivizuar dhe as është hequr nga ura. Përgjatë gjithë kësaj kohe, që nga fundi i konfliktit e deri më sot, mbi urë kanë qarkulluar me mijëra trena pasagjerësh. Pas zbulimit tritoli është hequr dhe tashmë ura është e sigurtë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono