Ndryshimet në Kodin Penal, 3 vjet burg kush bllokon rrugët

16:10 | 10/10/201916:100

Policia ka arrestuar 3 banorë të Unazës së Re pas protestës së përditshme që ata zhvillojnë prej muajsh kundër projektit të unazës së madhe. Pas arrestimit të tre përfaqësuesve të tyre, banorët e Unazës së Re kanë protestuar për rreth 3 orë para Drejtorisë së Policisë së Tiranë, duke kërkuar lirimin e tyre.

Në mbështetje të tyre ishin edhe ish-deputetë te opozitës, të cilët akuzuan kryeministrin Rama për ndryshimet e bëra në Kodin Penal dhe presione ndaj banorëve të unazës që të ndalonin protestën. Përfaqësuesit ligjorë të banorëve konfirmuan shoqërimet dhe arrestimet në flagrance të 3 banorëve.

Banorët e Unazës së Re deklaruan se protesta e tyre do të vijojë pavarësisht veprimeve të policisë. Sipas ndryshimeve në Kodin Penal, që tashmë kanë hyrë në fuqi, bllokimi i rrugëve denohët me tre vite burg./ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono